Spółki / Aktualności > Aktualności ogólneAKTUALNOŚCI
NSZZ Pracowników FCA Poland S.A. i Spółek w Bielsku-Białej

 

 

2012-12-21 -

Życzenia świąteczne

 

Zbliżają się najpiękniejsze, najbardziej rodzinne z polskich świąt Święta Bożego Narodzenia, czas pokoju, wzajemnej tolerancji i porozumienia,  czas, który pozwala Nam cieszyć się niezwykle świąteczną atmosferą, to również coroczny wspaniały moment spotkań z naszymi najbliższymi.

2012-12-21 -

                            Porozumienie dotyczące zwolnień

 

Ostatecznie w dniu 20 grudnia 2012 ostania organizacja związkowa zaakceptowała porozumienie dotyczące zwolnień grupowych w Fiat Auto Poland. W związku z licznymi prośbami naszych członków oraz zainteresowanych tekstem zamieszczamy go formie pdf. w rozwinięciu.

2012-12-20 -

 

     N a g r o d a   ś w i ą t e c z n a   2012

Tradycyjnie jak co roku z początkiem listopada Zarząd naszego Związku skierował do wszystkich Dyrekcji Spółek w których prowadzimy działalność statutową wnioski o określenie wysokości nagrody świątecznej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W momencie określenia wysokości nagrody świątecznej przez Fiat Auto Poland w trakcie kolejnych ostaniach 3 dni pozostałe Spółki Grupy Fiata poinformowały o kwotach nagrody dla swoich pracowników.

2012-12-18 -

 

18.12.2012 - Spotkanie z Dyrekcją Fiat Auto Poland

 

W dniu 18.12.2012 odbyło się kolejne spotkanie z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A w trakcie którego zostały doprecyzowane zapisy Porozumienia dotyczącego zwolnień grupowych. Wysokość odpraw dla zwalnianych pracowników będzie uzależniona od stażu pracy w FSM/Fiat Auto Poland S.A. i ma wynosić od 9 do 18 miesięcznych pensji. Zwolnieniami zostanie objętych 1 450 osób. 

 

Wśród kryteriów ochronnych znalazły się m.in. osoby które ukończyły 55 rok życia /urodzone do dnia 31.12.1957 r./, oraz pracownicy posiadający rodziny wielodzietne - 4 i więcej dzieci. Szczegóły Porozumienia będą dostępne w najbliższym czasie.

 

Dyrekcja poinformowała również że Nagroda świąteczna dla pracowników Fiat Auto Poland wyniesie 1 900 zł.

 

Do końca tego tygodnia Dyrekcje pozostałych Spółek Grupy Fiata również powinny poinformować o wysokości nagrody świątecznej. 

 

 

2012-12-14 -

                                                            Spotknie w dniu 13.12.2012 r.

 

W dniu 13.12.2012 odbyło się kolejne spotkanie negocjacyjne. Nadal trwa dyskusja nad kryteriami doboru. Po analizie przedstawionych materiałów strony wstępnie przyjęły że głównym kryterium będzie ocena pracy za rok 2011, ponieważ inne warianty np. średnia ocena za 3, 5 czy 10 lat również powoduje że największą ilość pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych posiada ocenę kompleksową "3". 

 

W trakcie kolejnych spotkań głównym tematem będą kryteria ochronne osób które znajdą się na liście osób do zwolnień. Jako związek zgłosiliśmy wniosek aby szczególnej ochronie powinny podlegać osoby po ukończeniu - mężczyźni 55 lat i kobiety 50. W następnym tygodniu tematem rozmów będzie wysokość odpraw dla zwalnianych osób oraz zapewne wysokość nagrody świątecznej.

 

W dzisiejsze Rzeczpospolitej 14.12.2012 - ukazał się felieton Witolda M. Orłowskiego - " .... nie ma wątpliwości, że główną przyczyną tyskiej tragedii są decyzje polityczne. Przyciśnięcie kilka lat temu do muru przez premiera Berlusconiego właściciele Fiata nie mieli innego wyjścia, jak tylko się zgodzić na przeniesienie produkcji najbardziej obiecującego modelu z Tychów pod Neapol. Ze stratą dla polskiej gospodarki, ale również z gigantyczną strata dla samego koncernu. Była to decyzja ekonomicznie absurdalna, oznaczająca pracę dla fabryki nisko wydajnej i bezrobocie dl;a efektywnej. Ale cóż zdecydowała polityka. A teraz jej skutki musi odcierpieć i Polska, i turyński koncern ....." 

 

 

 

2012-12-12 -

                                       Dwa kolejne spotkania na Fiacie

 

W dniach 10 i 11 grudnia 2012 odbyły się dwa kolejne spotkania Zakładowych Organizacji Związkowych działających w Fiat Auto Poland S.A. z Dyrekcją Spółki celem opracowania zapisów Porozumienia określającego tryb i zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy.


Głównym tematem rozmów było wyłonienie zasad doboru pracowników do zwolnień. Dyrekcja zaproponowała aby była to ocena pracy za rok 2011, według oceny całościowej "1","2","3","4" a następnie według oceny częściowej. Trudno w tej chwili coś konkretnego napisać ponieważ dyskusja w tym temacie jest bardzo żywa. Po zakończeniu części normatywnej przedmiotem dyskusji będzie wysokość zaproponowanych przez Dyrekcję odpraw.

Jako Związek dołożymy wszelkich starań aby były one możliwe największe tak aby pracownicy mogli podjąć dedycję o ewentualnym dobrowolnym odejściu.

W temacie zwolnień grupowych złożyliśmy już interpretacje w ramach Federacji Metalowcy i OPZZ aby nasze centrale związkowe poprzez media o forsowania rozwiązań „kasy integralne” – bezrobocia technicznego lub podobnych w mediach oraz przygotowanie gotowego projektu w postaci ustawy do Rządu RP lub projektu obywatelskiego.

Pisma OPZZ do Premiera Piechocińskiego 1. 2.

Stanowisko Federacji METALOWCY

2012-12-08 -

                                 Pierwsze spotkanie 8.12.2012 r.

 

W dniu dzisiejszym 8.12.2012 odbyło się pierwsze spotkanie negocjacyjne dotyczące zawarcie stosownego Porozumienia określającego tryb i zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem zwolnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Jako Związek uważamy że bazą do negocjacji powinny być zapisy z roku 2001. 

2012-12-07 -

               

                   Zwolnienia grupowe w Fiat Auto Poland S.A !

 

W trakcie dzisiejszego spotkania 7.12.2012 - Dyrekcja Fiat Auto Poland S.A. zaprezentowała aktualną sytuację zakładu w kontekście planów produkcyjnych na rok przyszły oraz sytuację w zatrudnieniu powiadamiając, że z dniem 7.12.2012 zawiadamia o konieczności zastosowania zwolnień grupowych w ilości 1500 pracowników.

 

Zwolnienia grupowe mają zakończyć się do 31.03.2013 r. Do świąt (21.12.2012) ma być opracowane porozumienie dotyczące kryteriów doboru pracowników oraz wysokości odpraw. Po zawarciu porozumienia ma zostać określona wartość nagrody świątecznej.  

 

Zawiadomienie o konieczności zastosowania zwolnień grupowych w dalszej części

2012-12-06 -

                                                            Piątkowe piątkowe spotkanie na fiacie !

 

Na piątek 7.12.2012 Dyrekcja Fiat Auto Poland wyznaczyła termin spotkania z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi. Mamy nadzieje że spotkanie to przyniesie rozwiązanie dotyczące tegorocznej wysokości nagrody świątecznej tzw. "karpia" i przerwie trwające napięcie oraz krążące wśród załogi plotki na ten temat. Po spotkaniu w Fiacie zapewne w przyszłym tygodniu pozostałe Spółki Grupy Fiata zaproponują wysokość nagrody dla swoich pracowników.

Zainteresowanych wynikami rozmów na Fiat Auto Poland zapraszamy na nasza stronę w piątek w godzinach popołudniowych.

2012-10-24 -

               Zmarł Enrico Pavoni wieloletni szef Fiata w Polsce

 

W dniu 21 października br. wieczorem po długiej chorobie w Warszawie w wieku 62 lat zmarł Enrico Pavoni, Prezes Fiat Polska Sp. z  o.o. i Prezes Zarządu Fiat Auto Poland S.A.

W 1978 roku został przedstawicielem Fiata w Polsce i od tego momentu mieszkał w Polsce będąc architektem rozwoju przemysłu motoryzacyjnego i Grupy Fiata w Polsce. 
Przez 10 lat (1992-2002) sprawował  funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Fiat Auto Poland S.A.
Od 8.04.2002 - do 21 października 2012 r  Prezes Zarządu FIAT AUTO POLAND S.A.

 

 

W Grupie Fiata obecnie pełnił nastepujące funkcje :
    Prezes Zarządu Fiat Auto Poland SA
    Prezes Zarządu Fiat Polska Sp. z o.o.
    Prezes Zarządu Fiat Services Polska Sp. z o.o.
    Prezes Zarządu Sadi Polska Sp. z o.o.
    Prezes Zarządu Sirio Polska Sp. z o.o.
    Członek Zarządu Gestin Polska Sp. z o.o.

 

" ......Pracownicy Fiata w Turynie zawsze powtarzali, że u nich zmienia się wszytsko, prezesi odchodzą i przychodzą nowi, tylko Enrico Pavoni wydawał się być na stale. Jego były szef Luca de Meo mówie teraz " On jest wieczny, dlatego tak trudno uwierzyć, że go juz nie ma......"  Rzeczospolita 23.10.2012  

 

www.kompmar.net.pl