Spółki / Aktualności > Aktualności ogólneAKTUALNOŚCI
NSZZ Pracowników FCA Poland S.A. i Spółek w Bielsku-Białej

 

 

2012-10-23 -

             Zapraszamy do lektury:

 

            Informatora Związkowego nr 18/2012 Fiat Powertrain Techlonogies Poland

            Informatora Związkowego 19/2012 Electropoli Galwanotechnika

2012-09-27 -

POBYT W KOTLINIE KŁODZKIEJ 22/23 WRZEŚNIA 2012

 

Blisko 100 osobowa grupa naszych związkowców wzięła udział w tegorocznym jesiennym wyjeździe integracyjnym do Kotliny Kłodzkiej. W czasie pobytu zwiedziliśmy perłę Kotliny Kłodzkiej - Międzygórze, Kaplicę czaszek w Czermnej k/Kudowy Zdrój, bazylikę w Wambierzycach oraz Skalne Miasto w Czechach. Bazą noclegową był ośrodek prowadzony przez naszych kolegów z Związku Zawodowego Metalowcy  Bombardier Wrocław (dawniej Pafawag) w Radkowie.

Zapraszmy do galerii

 

2012-09-26 -

 

Fiat pozostaje we Włoszech, jednak jego produkcja w najbliższych latach przeznaczona będzie przede wszystkim na eksport.

 

Jak podają portale internetowe tak brzmi generalnie komentarz do pięciogodzinnej rozmowa prezesa Fiata Johna Elkanna i dyrektora generalnego Sergio Marchionne z Mario Montim i kilkoma ministrami która odbyła się z inicjatywy rządu w dniu 22 września.

Włoski Rząd pod przewodnictwem Premiera Montiego poprosił o wyjaśnienia w związku z burzą, do jakiej doszło we Włoszech, gdy 13 września Fiat ogłosił rezygnację ze swych wielkich planów inwestycyjnych.

 

Strategia, przyjęta ponad 2 lata temu pod nazwą Fabbrica Italia przewidywała zainwestowanie 20 miliardów euro we włoskie fabryki po to, by je zmodernizować i uczynić bardziej konkurencyjnymi i wydajnymi. Dzięki temu dwukrotnie miała wzrosnąć liczba samochodów produkowanych w krajowych zakładach turyńskiej firmy.

2012-09-18 -

1 600 zł. - to kwota przyszłorocznej płacy minimalnej

 

" .. Rząd dopiął swego. Tegoroczne rozmowy w Komisji Trójstronnej dotyczące płacy minimalnej niewiele miały wspólnego z negocjacjami i dialogiem społecznym. Po raz kolejny okazały się formalną grą, w której rząd nie przyjmuje argumentów związków zawodowych i bezkrytycznie akceptuje nieuzasadnione oczekiwania pracodawców. Płaca minimalna od 1 stycznia 2013 roku wyniesie 1600 zł brutto. ....." Kronika OPZZ 120/2012 

 

Dla zatrudnionych w Grupie Fiata przed dniem 1.09.1993 zgodnie z zapisami Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy lub Regulaminami Wynagradzania w poszczególnych Spółach, wraz ze zmianą płacy minimalnej nastąpi zmiana bazy jubileuszowej za staż wewnątrzzakładowy.

2012-09-06 -

Stytuacja na polskim rynku motoryzacyjnym za 8 miesięcy 2012

 

Zapaszmy do lektury dzisiejszego artykułu zamieszonego na łamach dziennika Rzeczpospolita, analizującego aktualną sytuacje sprzedaży i produkcji samochodów w Polsce za okres 8 miesięcy tego roku, która ma ogromny wpływ na to co dzieje się w naszych zakładach pracy.

 

Atrtykuł z Rzeczpospolitej w formie pdf.

2012-09-04 -

Wyjazd do Kotliny Kłodzkiej 22/23 września 2012

 

Zarząd Związku informuje, że w dniach 22 i 23 września 2012 r. organizuje wyjazd integracyjny dla naszych członków do Kotliny Kłodzkiej.

W ramach pobytu będzie można zwiedzić – wodospad Wilczki, Ogród Bajek, Sanktuarium NMP Śnieżnej w Międzygórzu, Kudowę Zdrój, Kaplicę Czaszek w Czermnej, Bazylikę w Wambierzycach i Skalne Miasto w Czechach.

Koszt wyjazdu:
80 zł. dla członka związku 140 zł. dla pozostałych osób,
wpłaty należy dokonać do dnia 14 września 2012 w siedzibie Związku.
Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy o kontakt z siedzibą Związku.
 

2012-08-28 -

 

VI Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie Branży OPZZ Metalowcy

 

W dniach 24-26 sierpnia 2012 odbyły się VI Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie Branży OPZZ Metalowcy wędkowaniu spławikowym. W zawodach wystartowało 10 ekip reprezentujące poszczególne branże. 

 

Po raz pierwszy w tych zawodach wystartowali przedstawiciele naszego Związku w składzie kol. Jurkowski Stanisław, kol. Gumułka Piotr, kol. Karwowski Waldemar reprezentujący Fiat Auto Poland S.A. oraz kol. Grzybek Mirosław. Nasza ekipa zajęła 3 miejsce w ramach Federacji Metalowcy.

 

Zapraszamy do galerii

Mirosław Grzybek

 

2012-08-23 -

                            

                  WNIOSEK OPZZ DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
 

9 sierpnia 2012 r. OPZZ złożyło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP z 1997 r. przepisów ustaw wprowadzających podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. W uzadniniu wniosku czytamy m.in.

 

 

" Jednostka ma prawo oczekiwać od Państwa iż regulacje prawne dotyczące określonego stosunku prawnego nie zostaną zmienione w trakcie jego istnienia.

 

W szczególności dotyczy to przepisów prawa, które regulują jej statut prawny i bezpośrednio dotyczą jej interesów.

 

W niniejszej sprawie owo oczekiwanie dotyczyło stosunku pracy i uprawnień emerytalnych nabywanych po jego ustaniu i osiągnięciu odpowiedniego wieku.

 

Pracodawca poprzez ustanowieni stosownych regulacji zapewnił pracownikom, że kobiety po osiągnięciu 60 lat a mężczyźni po osiągnięciu 65 lat nabędą uprawnienia do przejścia na emeryturę .

 

Zmiany art. 24 oraz art.27 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynikające z ustawy z dnia 11 maja 2012 świadczą o tym, że pracodawca wycofał się ze swoich zapewnień i obietnic

 

..... narusza klauzulę dotrzymywania przez organy władzy publicznej umów zwartych z obywatelami

 

.....  narusza zasadę sprawiedliwości społecznej ... między społeczeństwem a państwem...."

 

Zainteresowanych zapraszamy do lektury pełnego wniosku OPZZ do Trybunału Konstytucyjnego

Mirosław Grzybek
 

2012-06-22 -

 Spotkanie emerytów i rencistów  2012

 

W dniu 21 czerwca 2012 miało miejsce tradycyjne spotkanie emerytów i rencistów naszego Związku. W tym roku miejscem spotkania była Szyndzielnia.

Kilkugodzinny pobyt na stoku Szyndzielni i schronisku został wykorzystany przez weteranów pracy na zapoznane się z najaktualniejsza sytuacją Grupy Fiata oraz naszego Związku.

Czas naszym Związkowcom umilał kol. Bronek grą na akordeonie. W trakcie rozmów dominowały wypomnienia i aktualny stan zdrowia. 

 

Zaintresowanych zapraszamy do galerii.

 

 

 

2012-06-11 -

                   Sytuacja na polskim rynku motoryzacyjnym po 5 miesiącach 2012 roku.

Od stycznia do maja w Centralnej Ewidencji Pojazdów znalazło się 124 353 szt. nowo zarejestrowanych samochodów osobowych. Jest o 10,01 % więcej niż w tym samym czasie niż przed rokiem.

Na pierwszym miejscu tradycyjnie jest Skoda, która od początku roku sprzedała przeszło 16,2 tys. samochodów. Drugie miejsce zajmuje Toyota a trzecie Volkswagen.

W sumie wśród 15 największych marek tylko jedna trzecia ma wynik gorszy niż w roku ubiegłym. Dość słaby wynik zanotował Fiat, który z 6043 szt. zajmuje dopiero 8 miejsce. 

www.kompmar.net.pl