Spółki / Aktualności > FCA Poland


FCA Poland S.A.

Główna siedziba:

FCA Poland S.A.
43-300 Bielsko Biała
ul. Grażyńskiego 141
tel: 033 813 21 00

 

 

 

 


2012-12-07 -

                                                            Piątkowe piątkowe spotkanie na fiacie !

 

Na piątek 7.12.2012 Dyrekcja Fiat Auto Poland wyznaczyła termin spotkania z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi. Mamy nadzieje że spotkanie to przyniesie rozwiązanie dotyczące tegorocznej wysokości nagrody świątecznej tzw. "karpia" i przerwie trwające napięcie oraz krążące wśród załogi plotki na ten temat. Po spotkaniu w Fiacie zapewne w przyszłym tygodniu pozostałe Spółki Grupy Fiata zaproponują wysokość nagrody dla swoich pracowników.

Zainteresowanych wynikami rozmów na Fiat Auto Poland zapraszamy na nasza stronę w piątek w godzinach popołudniowych.

2012-11-22 -

Przestój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

 

Dyrekcja Spółki poinformowała, że w dniach od 26 listopada do 30 listopada2012 nastąpi kolejne w tym roku wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach. Przestojem w tych dniach będą również objęci pracownicy - Delfo Polska, Sistema Poland i Denso.

 

Fiat Auto Poland nie jest jedynym zakładem w koncernie Fiata, który pod koniec roku ma problemy z produkcją, również karoseria w Melfi, gdzie produkowany jest model Grande Punto, będzie miała postój od 17 grudnia praktycznie do 13 stycznia przyszłego roku. Pracownicy tego zakładu będą przebywać na tzw. bezrobociu technicznym w których kosztach partycypuje włoski rząd "kasa integrale" o czym nie można powiedzieć o naszym Rządzie!

 

Aktualnie cały europejski rynek motoryzacyjny przeżywa poważny problem spadku sprzedaży nowych samochodów, który może być w tym roku największy od 19 lat. O ile w UE spadek za 10 miesięcy tego roku wyniósł 7,3 % to rynek włoski będący dla naszych zakładów decydujący zmalał o 20 %.

 

Na więcej szczegółów zapraszamy do lektury artykułu z Rzeczpospolitej - 23.11.2012

2012-11-20 -

 

                          Milionowy egezmplarz Fiata 500

 

Z linii produkcyjnej Fiat Auto Poland S.A. w Tychach zjechał milionowy egzemplarz Fiata 500. Model ten  został wprowadzony na rynek w roku 2007 i sprzedawany jest obecnie w ponad 100 krajach całego świata -  począwszy od Włoch, przez Brazylię, Republikę Południowej Afryki i Japonię, aż po Stany Zjednoczone i rynki Bliskiego Wschodu.

Od roku 2011 jego produkcja odbywa się także w meksykańskiej fabryce Toluca.

Milionowy Fiat 500 to wersja Lounge, polakierowany trójwarstwowym, eleganckim perłowym lakierem nadwozia Biała Perła, napędzany niezawodnym silnikiem benzynowym 1,2 o mocy 69 KM. Jak każda „500" jest to pojazd unikalny. Dzięki tysiącom możliwych kombinacji kolorów karoserii, wystroju wnętrza, wersji silnikowych, zasilania i opcji wyposażenia - wśród miliona powstałych dotąd samochodów Fiat 500 naprawdę trudno znaleźć dwa identyczne egzemplarze.

 

Fiat 500 po zakończeniu w tym roku produkcji Fiata Pandy zostanie podstawowym modelem jaki będzie opuszczał zakład Fiat Auto Poland S.A. w Tychach.

Zródło: AutomotiveSuppliers.pl

2012-10-19 -

 

           Kolejny przestój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

Dyrekcja Spółki poinformowała,że W dniach od 24 października do 2 listopada2012 nastąpi kolejne w tym roku wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach. Przestojem w tych dniach będą również objeci pracownicy - Delfo Polska, Sistema Poland i Denso.

 

2012-10-12 -

  10 milionowy samchód z zakładów w Bielsku-Białej i Tychów

 

W dniu wczorajszym 11 października 2012 roku z linii montażowej zjechał 10 milionowy samochód ze znaczkiem Fiata. Jubileuszowym samochodem był fiat 500C w kolorze czerwonym. Trafi on do Niemiec. Numer 9 999 999 przypadł szarej lancii ypsilon, która powędruje do Włoch, a samochód 10 000 001 to żółta panda classic. Będzie nią jeździł klient w Polsce.

Pierwsze samochody z linii Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały w 1971 roku. Były to syreny. Dwa lata później w bielskiej fabryce rozpoczął się montaż fiata 126 na włoskiej licencji. W Tychach ruszyła natomiast budowa nowego zakładu, który rozpoczął działalność w 1975 roku.

2012-09-28 -

"Budzę się i myślę o Tychach" 

 

12 stycznia 2012 w trakcie udzielonego wywiadu dla Rzeczpospolitej Dyrektor Generalny Fiat/Chrysler Serio Marchionne zapowiedział :

 

" ... w ciągu najbliższego półrocza będę miał nowe auto dla fabryki w Tychach. Nie ma mowy żeby moce fabryki w Tychach nie nie zostały w pełni wykorzystane. Nie jestem głupkiem.... "

 

Od tego momentu dla pracowników Grupy Fiata w Polsce pojawiła się nadzieja że wraz z zakończeniem produkcji starej Pandy (koniec tego roku) nie dojdzie do obniżki produkcji a tym samym do zwolnień pracowników. 

 

Jednak dzisiejszy wywiad jakiego udzielił Sergio Marchionne pani red. Danucie Walewskiej z dziennika Rzeczpospolita, nie tylko rozwiewa wcześniejsze nadzieje pracowników Fiat Auto Poland na nowy model w tym roku, ale zapowiada że kolejne dwa będą latami trudnymi a pierwsze oznaki poprawy powinny pojawić się dopiero pod koniec 2014 roku.

 

Optymizmem pozostaje jedynie wyrażona opinia Marchionne o pracownikach zatrudnionych w Grupie Fiata w Polsce :

 

"....fabryka w Tychach należy do najlepszych zakładów Fiata, jest najbardziej elastyczna w podchodzeniu do zleconych zadań i najwydajniejsza.  Jej pracownicy zawsze byli gotowi na  wszystkie,nawet najbardziej egzotyczne pomysły.Potrafią znaleźć rozwiązanie praktycznie każdego problemu. Doskonale to pamiętam i jestem im za to wdzięczny.Nie ukrywam,że z największą  radością powiedziałbym: tak  mam nowe auto dla fabryki w Tychach. I będę je miał.Ale dzisiaj wszystkie decyzje musimy podejmować z największą ostrożnością......."

 

Zapraszamy do lektury całego artykułu.

 

(red.M.G)

2012-09-21 -

Kolejny wspólny wniosek

 

Zakładowych Organizacji Związkowych do władz Fiata 

 

W związku z brakiem reakcji władz Koncernu na wniosek Zakładowych Organizacji Związkowych z dnia 14 czerwca 2012 roku, dotyczącego problemu obecnej nadwyżki zatrudnienia w Fiat Auto Poland S.A. poprzez zwiększenie ilości odpraw dla zwalnianych pracowników. Na początku września Związki Zawodowe skierowały kolejny wspólny wniosek do władz Fiat Auto, celem wyhamowania narastającej frustracji i panującej nerwowej atmosfery wśród zatrudnionych. Mamy nadzieję że władze Koncernu podejmą stosowne decyzje, o których na bieżąco będziemy informować.

 

Pismo w załączeniu

(red)

2012-09-17 -

 

Postój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

W dniach od 21 do 28 września 2012, jak poinformowała Dyrekcja Spółki, nastąpi wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach.

 

Zaniepokojeni tą sytuacją a także obawami o stan zatrudnienia w całej Grupie Fiata jako Związek interweniowaliśmy o posłów Województwa Śląskiego o złożenie interpelacji poselskiej do Rządu RP o ratowanie miejsc pracy w polskim przemyśle samochodowym. 

 

Odpowiadając na nasz wniosek poseł na Sejm RP Zbyszek Zaborowski w dniu 6 września 2012 złożył stosowną interpelację na biuro Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz, będące skierowane bezpośrednio do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

W załączaniu prezentujemy tekst interpelacji i będziemy czekać na stosowną reakcję Rzadu. 

(red)

2012-07-05 -

Komisja Konsultacyjna w dniu 4 lipca 2012

 

W dniu wczorajszym tj. 4 lipca 2012 odbyło się spotkanie Zakładowych Organizacji Związkowych z Dyrekcją Spółki w ramach Komisji Konsultacyjnej zwołanej na wniosek jednej z funkcjonujących w Fiat Auto Poland S.A Zakładowej Organizacji Związkowej, na której zostały omówione następujące tematy:

  • Stan zatrudnienia
  • Aktualne plany produkcyjne
2012-06-26 -

Wspólny wniosek

Zakładowych Organizacji Związkowych do władz Fiata 

 

W związku z zaistniałą sytuacją tj. nadwyżką zatrudnienia w Fiat Auto Poland S.A. i przeprowadzaną przez Dyrekcję Spółki redukcją załogi w ilości 29 osób miesięcznie celem uniknięcia zwolnień grupowych, działające w Spółce niżej podpisane Zakładowe Organizacje Związkowe:

  • Metalowcy Fiat Auto Poland
  • NSZZ Pracowników Fiat Auto Poland S.A. i Spółek
  • ZZ Metalowcy Służb Centralnych
  • WZZ Sierpień 80
  • ZZIiT
  • ChZZ im. ks.J.Popiełuszki

zwróciły się do władz Fiata w Polsce i Turynie z wnioskiem o zwiększenie ilości odpraw dla zwalnianych pracowników.

Pismo do pobrania w pdf. 

 

www.kompmar.net.pl