Spółki / Aktualności > FCA Poland


FCA Poland S.A.

Główna siedziba:

FCA Poland S.A.
43-300 Bielsko Biała
ul. Grażyńskiego 141
tel: 033 813 21 00

 

 

 

 


2012-12-07 -

               

                   Zwolnienia grupowe w Fiat Auto Poland S.A !

 

W trakcie dzisiejszego spotkania 7.12.2012 - Dyrekcja Fiat Auto Poland S.A. zaprezentowała aktualną sytuację zakładu w kontekście planów produkcyjnych na rok przyszły oraz sytuację w zatrudnieniu powiadamiając, że z dniem 7.12.2012 zawiadamia o konieczności zastosowania zwolnień grupowych w ilości 1500 pracowników.

 

Zwolnienia grupowe mają zakończyć się do 31.03.2013 r. Do świąt (21.12.2012) ma być opracowane porozumienie dotyczące kryteriów doboru pracowników oraz wysokości odpraw. Po zawarciu porozumienia ma zostać określona wartość nagrody świątecznej.  

 

Zawiadomienie o konieczności zastosowania zwolnień grupowych w dalszej części

2012-12-07 -

                                                            Piątkowe piątkowe spotkanie na fiacie !

 

Na piątek 7.12.2012 Dyrekcja Fiat Auto Poland wyznaczyła termin spotkania z Zakładowymi Organizacjami Związkowymi. Mamy nadzieje że spotkanie to przyniesie rozwiązanie dotyczące tegorocznej wysokości nagrody świątecznej tzw. "karpia" i przerwie trwające napięcie oraz krążące wśród załogi plotki na ten temat. Po spotkaniu w Fiacie zapewne w przyszłym tygodniu pozostałe Spółki Grupy Fiata zaproponują wysokość nagrody dla swoich pracowników.

Zainteresowanych wynikami rozmów na Fiat Auto Poland zapraszamy na nasza stronę w piątek w godzinach popołudniowych.

2012-11-22 -

Przestój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

 

Dyrekcja Spółki poinformowała, że w dniach od 26 listopada do 30 listopada2012 nastąpi kolejne w tym roku wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach. Przestojem w tych dniach będą również objęci pracownicy - Delfo Polska, Sistema Poland i Denso.

 

Fiat Auto Poland nie jest jedynym zakładem w koncernie Fiata, który pod koniec roku ma problemy z produkcją, również karoseria w Melfi, gdzie produkowany jest model Grande Punto, będzie miała postój od 17 grudnia praktycznie do 13 stycznia przyszłego roku. Pracownicy tego zakładu będą przebywać na tzw. bezrobociu technicznym w których kosztach partycypuje włoski rząd "kasa integrale" o czym nie można powiedzieć o naszym Rządzie!

 

Aktualnie cały europejski rynek motoryzacyjny przeżywa poważny problem spadku sprzedaży nowych samochodów, który może być w tym roku największy od 19 lat. O ile w UE spadek za 10 miesięcy tego roku wyniósł 7,3 % to rynek włoski będący dla naszych zakładów decydujący zmalał o 20 %.

 

Na więcej szczegółów zapraszamy do lektury artykułu z Rzeczpospolitej - 23.11.2012

2012-11-20 -

 

                          Milionowy egezmplarz Fiata 500

 

Z linii produkcyjnej Fiat Auto Poland S.A. w Tychach zjechał milionowy egzemplarz Fiata 500. Model ten  został wprowadzony na rynek w roku 2007 i sprzedawany jest obecnie w ponad 100 krajach całego świata -  począwszy od Włoch, przez Brazylię, Republikę Południowej Afryki i Japonię, aż po Stany Zjednoczone i rynki Bliskiego Wschodu.

Od roku 2011 jego produkcja odbywa się także w meksykańskiej fabryce Toluca.

Milionowy Fiat 500 to wersja Lounge, polakierowany trójwarstwowym, eleganckim perłowym lakierem nadwozia Biała Perła, napędzany niezawodnym silnikiem benzynowym 1,2 o mocy 69 KM. Jak każda „500" jest to pojazd unikalny. Dzięki tysiącom możliwych kombinacji kolorów karoserii, wystroju wnętrza, wersji silnikowych, zasilania i opcji wyposażenia - wśród miliona powstałych dotąd samochodów Fiat 500 naprawdę trudno znaleźć dwa identyczne egzemplarze.

 

Fiat 500 po zakończeniu w tym roku produkcji Fiata Pandy zostanie podstawowym modelem jaki będzie opuszczał zakład Fiat Auto Poland S.A. w Tychach.

Zródło: AutomotiveSuppliers.pl

2012-10-19 -

 

           Kolejny przestój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

Dyrekcja Spółki poinformowała,że W dniach od 24 października do 2 listopada2012 nastąpi kolejne w tym roku wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach. Przestojem w tych dniach będą również objeci pracownicy - Delfo Polska, Sistema Poland i Denso.

 

2012-10-12 -

  10 milionowy samchód z zakładów w Bielsku-Białej i Tychów

 

W dniu wczorajszym 11 października 2012 roku z linii montażowej zjechał 10 milionowy samochód ze znaczkiem Fiata. Jubileuszowym samochodem był fiat 500C w kolorze czerwonym. Trafi on do Niemiec. Numer 9 999 999 przypadł szarej lancii ypsilon, która powędruje do Włoch, a samochód 10 000 001 to żółta panda classic. Będzie nią jeździł klient w Polsce.

Pierwsze samochody z linii Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały w 1971 roku. Były to syreny. Dwa lata później w bielskiej fabryce rozpoczął się montaż fiata 126 na włoskiej licencji. W Tychach ruszyła natomiast budowa nowego zakładu, który rozpoczął działalność w 1975 roku.

2012-09-28 -

"Budzę się i myślę o Tychach" 

 

12 stycznia 2012 w trakcie udzielonego wywiadu dla Rzeczpospolitej Dyrektor Generalny Fiat/Chrysler Serio Marchionne zapowiedział :

 

" ... w ciągu najbliższego półrocza będę miał nowe auto dla fabryki w Tychach. Nie ma mowy żeby moce fabryki w Tychach nie nie zostały w pełni wykorzystane. Nie jestem głupkiem.... "

 

Od tego momentu dla pracowników Grupy Fiata w Polsce pojawiła się nadzieja że wraz z zakończeniem produkcji starej Pandy (koniec tego roku) nie dojdzie do obniżki produkcji a tym samym do zwolnień pracowników. 

 

Jednak dzisiejszy wywiad jakiego udzielił Sergio Marchionne pani red. Danucie Walewskiej z dziennika Rzeczpospolita, nie tylko rozwiewa wcześniejsze nadzieje pracowników Fiat Auto Poland na nowy model w tym roku, ale zapowiada że kolejne dwa będą latami trudnymi a pierwsze oznaki poprawy powinny pojawić się dopiero pod koniec 2014 roku.

 

Optymizmem pozostaje jedynie wyrażona opinia Marchionne o pracownikach zatrudnionych w Grupie Fiata w Polsce :

 

"....fabryka w Tychach należy do najlepszych zakładów Fiata, jest najbardziej elastyczna w podchodzeniu do zleconych zadań i najwydajniejsza.  Jej pracownicy zawsze byli gotowi na  wszystkie,nawet najbardziej egzotyczne pomysły.Potrafią znaleźć rozwiązanie praktycznie każdego problemu. Doskonale to pamiętam i jestem im za to wdzięczny.Nie ukrywam,że z największą  radością powiedziałbym: tak  mam nowe auto dla fabryki w Tychach. I będę je miał.Ale dzisiaj wszystkie decyzje musimy podejmować z największą ostrożnością......."

 

Zapraszamy do lektury całego artykułu.

 

(red.M.G)

2012-09-21 -

Kolejny wspólny wniosek

 

Zakładowych Organizacji Związkowych do władz Fiata 

 

W związku z brakiem reakcji władz Koncernu na wniosek Zakładowych Organizacji Związkowych z dnia 14 czerwca 2012 roku, dotyczącego problemu obecnej nadwyżki zatrudnienia w Fiat Auto Poland S.A. poprzez zwiększenie ilości odpraw dla zwalnianych pracowników. Na początku września Związki Zawodowe skierowały kolejny wspólny wniosek do władz Fiat Auto, celem wyhamowania narastającej frustracji i panującej nerwowej atmosfery wśród zatrudnionych. Mamy nadzieję że władze Koncernu podejmą stosowne decyzje, o których na bieżąco będziemy informować.

 

Pismo w załączeniu

(red)

2012-09-17 -

 

Postój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

W dniach od 21 do 28 września 2012, jak poinformowała Dyrekcja Spółki, nastąpi wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach.

 

Zaniepokojeni tą sytuacją a także obawami o stan zatrudnienia w całej Grupie Fiata jako Związek interweniowaliśmy o posłów Województwa Śląskiego o złożenie interpelacji poselskiej do Rządu RP o ratowanie miejsc pracy w polskim przemyśle samochodowym. 

 

Odpowiadając na nasz wniosek poseł na Sejm RP Zbyszek Zaborowski w dniu 6 września 2012 złożył stosowną interpelację na biuro Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz, będące skierowane bezpośrednio do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

W załączaniu prezentujemy tekst interpelacji i będziemy czekać na stosowną reakcję Rzadu. 

(red)

2012-07-05 -

Komisja Konsultacyjna w dniu 4 lipca 2012

 

W dniu wczorajszym tj. 4 lipca 2012 odbyło się spotkanie Zakładowych Organizacji Związkowych z Dyrekcją Spółki w ramach Komisji Konsultacyjnej zwołanej na wniosek jednej z funkcjonujących w Fiat Auto Poland S.A Zakładowej Organizacji Związkowej, na której zostały omówione następujące tematy:

  • Stan zatrudnienia
  • Aktualne plany produkcyjne

 

www.kompmar.net.pl