Spółki / Aktualności > FCA Poland


FCA Poland S.A.

Główna siedziba:

FCA Poland S.A.
43-300 Bielsko Biała
ul. Grażyńskiego 141
tel: 033 813 21 00

 

 

 

 






2012-10-19 -

 

           Kolejny przestój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

Dyrekcja Spółki poinformowała,że W dniach od 24 października do 2 listopada2012 nastąpi kolejne w tym roku wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach. Przestojem w tych dniach będą również objeci pracownicy - Delfo Polska, Sistema Poland i Denso.

 

2012-10-12 -

  10 milionowy samchód z zakładów w Bielsku-Białej i Tychów

 

W dniu wczorajszym 11 października 2012 roku z linii montażowej zjechał 10 milionowy samochód ze znaczkiem Fiata. Jubileuszowym samochodem był fiat 500C w kolorze czerwonym. Trafi on do Niemiec. Numer 9 999 999 przypadł szarej lancii ypsilon, która powędruje do Włoch, a samochód 10 000 001 to żółta panda classic. Będzie nią jeździł klient w Polsce.

Pierwsze samochody z linii Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zjechały w 1971 roku. Były to syreny. Dwa lata później w bielskiej fabryce rozpoczął się montaż fiata 126 na włoskiej licencji. W Tychach ruszyła natomiast budowa nowego zakładu, który rozpoczął działalność w 1975 roku.

2012-09-28 -

"Budzę się i myślę o Tychach" 

 

12 stycznia 2012 w trakcie udzielonego wywiadu dla Rzeczpospolitej Dyrektor Generalny Fiat/Chrysler Serio Marchionne zapowiedział :

 

" ... w ciągu najbliższego półrocza będę miał nowe auto dla fabryki w Tychach. Nie ma mowy żeby moce fabryki w Tychach nie nie zostały w pełni wykorzystane. Nie jestem głupkiem.... "

 

Od tego momentu dla pracowników Grupy Fiata w Polsce pojawiła się nadzieja że wraz z zakończeniem produkcji starej Pandy (koniec tego roku) nie dojdzie do obniżki produkcji a tym samym do zwolnień pracowników. 

 

Jednak dzisiejszy wywiad jakiego udzielił Sergio Marchionne pani red. Danucie Walewskiej z dziennika Rzeczpospolita, nie tylko rozwiewa wcześniejsze nadzieje pracowników Fiat Auto Poland na nowy model w tym roku, ale zapowiada że kolejne dwa będą latami trudnymi a pierwsze oznaki poprawy powinny pojawić się dopiero pod koniec 2014 roku.

 

Optymizmem pozostaje jedynie wyrażona opinia Marchionne o pracownikach zatrudnionych w Grupie Fiata w Polsce :

 

"....fabryka w Tychach należy do najlepszych zakładów Fiata, jest najbardziej elastyczna w podchodzeniu do zleconych zadań i najwydajniejsza.  Jej pracownicy zawsze byli gotowi na  wszystkie,nawet najbardziej egzotyczne pomysły.Potrafią znaleźć rozwiązanie praktycznie każdego problemu. Doskonale to pamiętam i jestem im za to wdzięczny.Nie ukrywam,że z największą  radością powiedziałbym: tak  mam nowe auto dla fabryki w Tychach. I będę je miał.Ale dzisiaj wszystkie decyzje musimy podejmować z największą ostrożnością......."

 

Zapraszamy do lektury całego artykułu.

 

(red.M.G)

2012-09-21 -

Kolejny wspólny wniosek

 

Zakładowych Organizacji Związkowych do władz Fiata 

 

W związku z brakiem reakcji władz Koncernu na wniosek Zakładowych Organizacji Związkowych z dnia 14 czerwca 2012 roku, dotyczącego problemu obecnej nadwyżki zatrudnienia w Fiat Auto Poland S.A. poprzez zwiększenie ilości odpraw dla zwalnianych pracowników. Na początku września Związki Zawodowe skierowały kolejny wspólny wniosek do władz Fiat Auto, celem wyhamowania narastającej frustracji i panującej nerwowej atmosfery wśród zatrudnionych. Mamy nadzieję że władze Koncernu podejmą stosowne decyzje, o których na bieżąco będziemy informować.

 

Pismo w załączeniu

(red)

2012-09-17 -

 

Postój w zakładzie Fiat Auto Poland S.A.

 

W dniach od 21 do 28 września 2012, jak poinformowała Dyrekcja Spółki, nastąpi wstrzymanie działalności produkcyjnej w zakładzie Fiat Auto Poland S.A. Postój jest wynikiem spadku zapotrzebowania rynku na samochody montowe w Tychach.

 

Zaniepokojeni tą sytuacją a także obawami o stan zatrudnienia w całej Grupie Fiata jako Związek interweniowaliśmy o posłów Województwa Śląskiego o złożenie interpelacji poselskiej do Rządu RP o ratowanie miejsc pracy w polskim przemyśle samochodowym. 

 

Odpowiadając na nasz wniosek poseł na Sejm RP Zbyszek Zaborowski w dniu 6 września 2012 złożył stosowną interpelację na biuro Marszałka Sejmu RP Ewy Kopacz, będące skierowane bezpośrednio do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

W załączaniu prezentujemy tekst interpelacji i będziemy czekać na stosowną reakcję Rzadu. 

(red)

2012-07-05 -

Komisja Konsultacyjna w dniu 4 lipca 2012

 

W dniu wczorajszym tj. 4 lipca 2012 odbyło się spotkanie Zakładowych Organizacji Związkowych z Dyrekcją Spółki w ramach Komisji Konsultacyjnej zwołanej na wniosek jednej z funkcjonujących w Fiat Auto Poland S.A Zakładowej Organizacji Związkowej, na której zostały omówione następujące tematy:

 • Stan zatrudnienia
 • Aktualne plany produkcyjne
2012-06-26 -

Wspólny wniosek

Zakładowych Organizacji Związkowych do władz Fiata 

 

W związku z zaistniałą sytuacją tj. nadwyżką zatrudnienia w Fiat Auto Poland S.A. i przeprowadzaną przez Dyrekcję Spółki redukcją załogi w ilości 29 osób miesięcznie celem uniknięcia zwolnień grupowych, działające w Spółce niżej podpisane Zakładowe Organizacje Związkowe:

 • Metalowcy Fiat Auto Poland
 • NSZZ Pracowników Fiat Auto Poland S.A. i Spółek
 • ZZ Metalowcy Służb Centralnych
 • WZZ Sierpień 80
 • ZZIiT
 • ChZZ im. ks.J.Popiełuszki

zwróciły się do władz Fiata w Polsce i Turynie z wnioskiem o zwiększenie ilości odpraw dla zwalnianych pracowników.

Pismo do pobrania w pdf. 

2012-06-14 -

 

Spotkanie z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A. - 14 czerwca 2012

 

W trakcie dzisiejszego spotkania Dyrekcja Fiat Auto Poland, przedstawiła obecną sytuację w zakresie czasu pracy, która na ta chwilę przedstawia się następująco:

Do końca obecnego roku w planach produkcyjnych nadal pozostaje 23 dni postojowe, oprócz oczywiście przerwy urlopowej w dniach 30.07 do 17.08 oraz 24 i 31 grudnia,
 

Celem uniknięcia zwolnień grupowych zostało zawarte porozumienie mówiące że w dniach 25,26,27 lipca oraz 20 sierpnia tj. 3 dni przed przerwą zbiorową i 1 dzień po przerwie zbiorowej – nastąpi wstrzymanie działalności produkcyjnej i w tych dniach pracownicy będą mogli skorzystać z – urlopów taryfowych, opieki nad zdrowym dzieckiem, wolnego za krew, urlopu okolicznościowego (ślub, urodziny, zgony) lub też z urlopu bezpłatnego, który nie będzie miał wpływu na świadczenia wynikające z zakresu układu zbiorowego pracy tj. jubileusze czy wysługa lat .

2012-05-22 -

 

Spotkanie z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A.

22 maja 2012 - Tabela premii efektywnościowej 

 

W dniu 22 maja 2012 miało miejsce spotkanie Zakładowych Organizacji Związkowych z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A. na którym została zaprezentowana - Tabela premii efektywnościowej - oraz poinformowano że dni 4,5,6 czerwca będą dniami pracy.

 

 

 

2012-05-17 -

Spotaknie z Dyrekcją Fiat Auto Poland S.A. - 15 maja 2012

 

W dniu 15 maja odbyło się kolejne w tym roku spotkanie z Dyrekcją Fiat Auto Poland, na którym została zaprezentowana bieżąca sytuacja :

 • 26 maja ( praca za 8 czerwca) – ewentualny przestój,
 • 4,5,6 czerwca – również może nastąpić ewentualny przestój,
 • Dyrekcja będzie dokonywała zwolnień indywidualnych z przyczyń leżących po stronie pracodawcy (ok. 29 osób miesięcznie), po konsultacji z macierzystą organizacją związkową,
 • Dyrekcja może zwrócić się do pracowników o wzięcie 5 dni urlopów bezpłatnych do końca tego roku,

  Ze swej strony zgłosiliśmy :
 • w przypadku indywidualnych zwolnień należy uruchomić program odejść dobrowolnych z określeniem ilości odpraw wyższych niż przewiduje prawo tzn. powyżej 3 odpraw,
 • oraz nie widzimy potrzeby, aż tak radykalnych rozwiązań jak urlopy bezpłatne,   
   
  Kolejne spotkanie w dniu 22 maja prosimy o ewentualne e- maile

   

 

 

www.kompmar.net.pl